Snow Grey Glitter Pointer

6. července 2018

PEJSCI HLEDAJÍ DOMOV


Pes. V dnešní době už nejlepší přítel většiny lidí a člen milionů domácností. Já jsem vždycky milovala všechny zvířátka. Ale už od malička jsem díky tetě byla v kontaktu především s pejsky. Můj první pejsek byla Eliška. Hrozně moc jsem si přála vlastního mazlíčka a když jsem tenkrát přemlouvala několik měsíců mamku, nakonec polevila. Eliška byla dlouhosrstá čivava. Největší zlatíčko pod sluncem a vyrůstala společně se mnou. Když bylo Elišce zhruba 8 let, trpěla jsem zrovna poruchami přijmu potravy, depresemi a hroznými úzkostmi. Tenkrát mě napadlo, že bychom si mohli pořídit druhého pejska, který by Elišce dal nový elán do života. Říká se totiž, že pokud dáte štěňátko ke staršímu pejskovi, úplně omládne. Samozřejmě jsme chtěli další čivavu, tentokrát ale v jiné barvě. Mamku jsem kvůli druhému pejskovi nemusela skoro vůbec ukecávat. Viděla, že jsem na tom špatně a doufala, že mi nový přírůstek do rodiny pomůže přijít na jiné myšlenky. A tak do naší rodiny přibyl další mažlíček, čivava Vendulka.


Před pár měsíci se stalo neštěstí. Eliška oslavila dvanácté narozeniny a přišly první zdravotní komplikace. Bohužel i poslední. Dva dny nemohla skoro dýchat, dusila se, nejedla, nepila. Celý dny jsem u ní seděla, hladila ji a modlila se, ať se z toho dostane. Bohužel ji veterinářka našla na rentgenu rozsáhlý nález, který ji prorůstal celým tělíčkem. A tak nás musela Eliška opustit, aby se netrápila. Můžu vám říct, že to pro mě bylo opravdu těžké období. Odešla mi nejlepší kamarádka, která se mnou vyrůstala. Snad je Ti tam nahoře líp a už Tě nic nebolí. Chybíš mi.
Vendulka byla první měsíc opravdu špatná. Furt Elišku hledala, nehrála si, byla úplně jiná. Naštěstí se po nějaké době vrátila do normálu. I když je mi jasné, jak ji Eliška chybí. Stejně jako chybí celé naší rodině.
Jak asi víte, s Vláďou jsme se rozhodli, že se společně sestěhujeme. A jelikož je Vendulka pejsek, který si nerad zvyká na nové prostředí, je ráda mezi svými a cizích lidí a psů se bojí. Bylo mi jasné, že pro ni musím udělat to nejlepší. Nechat ji v jejím domácím prostředí, tam kde je šťastná a spokojená. Bylo to pro mě těžké a ještě je. Ale vidíme se naštěstí často a tak se na sebe spíš těšíme, než aby se nám stýskalo.


No a protože jsem odjakživa zvyklá mít pejska, chybělo mi to v našem novém domově. Přeci jenom pejsek je členem rodiny, který vám oživí každý den, jste díky němu více aktivní a rozdává vám radost do života. Vláďa nebyl pro a tak jsme se šli podívat do blízkého útulku BouchalkaKdyž před brankou útulku pronesl větu "Doufám, že si neodneseme žádného psa." Bylo mi jasné, že si odneseme nějakého psa. Já jsem tam lítala od jedné klece k druhé a krmila jsem se slzami v očích všechny pejsky, kteří v těch kotcích vypadají tak strašně bezbranně a smutně. Zatímco Vláďa skoro celou dobu stál u jedné klece, v které bylo štěně Dobermana. Láska na první pohled. 
Adopce byla možná až za 2 týdny a tak jsme čekali a snažili se na něj moc navázat. Bylo totiž klidně možné, že by si ho vyzvedli majitelé, kterým utekl. Víkend před mými narozeninami jsme si ho měli jet zamluvit a poprvé ho vzít na procházku, abychom se seznámili. Jenže Vláďa nejdřív dělal, že po práci zaspal a druhý den mi namluvil, že do útulku jel, ale pejska si vyzvedla majitelka se synem. Jo, byla jsem smutná. Já nevím, jestli to znáte. Ale občas jsou věci, kterým tak silně věříte, že vyjdou, že už s nimi prostě počítáte a vidíte je v jakékoliv představě o budoucnosti.
V pondělí jsem měla narozeniny. A jestli bych někdy něco čekala, tak určitě ne to, že Vláďa bude stát s hafíkem před barákem. V sobotu ho zamluvil, v pondělí vyzvedl z útulku a mě tím nadělil to nejhezčí a největší překvapení, jaké jsem kdy k narozeninám dostala.
Jmenuje se Gerret, zkráceně na něj voláme Gery a je to cca sedmiměsíční štěně Dobermana. A už nejsme dva, ale tři.


A teď si vemte, že holka, která je odjakživa zvyklá na čivavi, mopsíky a bostoňáky má najednou takhle velké plemeno. Upřímně, vždycky jsem si to přála. Ale s velkým psem, přichází i velká zodpovědnost. Samozřejmě sní daleko víc potravy, takže je to i otázka financí. Velká plemena jsou daleko více aktivní a trvá vám delší dobu, než je unavíte tak, aby si lehli a dali chvilku pokoj. :D Ze začátku je těžší je naučit na vodítku. Protože když pes váží 33 kilo a vy jen o 15 víc, má docela páru. Samozřejmě pokud jde o úplně štěňátko, tak je to zase o něco jednodušší. My to měli ztížené tím, že Gerret byl už docela kobyla. :D Velká plemena jsou spíše do baráčku se zahradou, než do paneláku. A některá plemena potřebují opravdu pevnou ruku, protože jinak se z nich nakonec zblázníte. Takže je důležité na tohle všechno myslet a brát to na vědomí, pokud si chcete pejska pořídit.


A proč vlastně dnešní článek? Chci vám jen říct, že pokud se rozhodujete pořídit si pejska, zkuste dát nejdřív šanci těm z útulků. Projděte si útulky v blízkosti vašeho bydliště a věřím, že najdete parťáka, který vám bude vděčný za druhou šanci, celý jeho život. Gerret byl naštěstí v útulku jen dva až tři týdny, takže to pro něj nebylo tak náročné a měl docela štěstí. Ovšem někteří pejsci jsou tam i pár let. Samozřejmě berte na vědomí plemeno psa, vaší finanční stránku, aktivitu a podmínky, které můžete pejskovi nabídnout. Ale věřte mi, že v útulku seženete toho nejlepšího přítele. Vždycky vám řeknou informace o daném hafanovi. Zda může k dětem, jestli se snese s dalšími pejsky, jakou má povahu, jestli je pro vás vhodný. Určitě myslete na to, že je lepší se co nejvíce informovat, než si nějakého vezmete domů. :) Já můžu doporučit útulek Bouchalka, který se nachází v Bustěhradu. Pejsky tam můžete vyvenčit, donést jim dobroty, obejít kotce a vybrat si svého budoucího parťáka. Navíc vám řeknou veškeré info o tom, jestli je ten pejsek vhodný do vaší domácnosti. Otevřeno mají každý den od 10-15 hodin a to včetně víkendů a svátků. :) Doražte se podívat a pokud si žádného pejska nevezmete domů, tak vemte alespoň nějakého na procházku a přineste pár balíčků piškotů, či dobrot. :) Dále jsme byli v útulku Troja a můžu doporučit web Home4pets.cz . Tam naleznete online nabídky pejsků i kočiček z útulků. Budu vám držet palce, ať najdete pejska přesně podle vašich možností a nabídněte mu nový milují domov. Uvidíte, že vám bude vděčný. Já už bych Gerreta nevyměnila, spíš naopak bych mu ještě vzala z útulku jednoho parťáka. :)

3 komentáře:

 1. Tohle je hrozně krásný!

  https://cakovamichelle.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 2. Moc pěkně napsaný článek, určitě je fajn a moc hezké když se někdo takhle ujme pejska z útulku :).

  TheBlondieTale

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný článek peťko :) taky jsem od mala vyrůstala se psama a teď když mám miminko bych doma žádného nesnesla skrz chlupy :(

  OdpovědětVymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥