Snow Grey Glitter Pointer

17. srpna 2016

MŮJ BLOG A SPOLUPRÁCE

Ahoj!


Dneska ráno jsem vstala, začala jsem snídaní, kterou jsem natočila do dalšího dílu "Co jsem dnes jedla" a pak, když jsem se vrhla na blog a zase četla (tentokrát negativní) komentáře od anonymů, byla jsem rozhodnutá, že Vám dneska popovídám na téma spolupráce. Jak to mám já, co si o tom myslím a co pro mě spolupráce znamená. Chodilo mi totiž hodně dotazů, vzkazů a hlavně anonymních komentářů, tak to chci uvést na pravou míru. Začnu asi tím, že když jsem si před rokem zakládala blog, vůbec by mě nenapadlo, že jednou bude mít takovou sledovanost, návštěvnost a podporu od lidí, abych někdy s někým mohla spolupracovat. Vždycky jsem to tak nějak vnímala jen z blogů ostatních slečen, že to takhle vlastně v tomhle světě chodí a nijak jsem to neřešila, rozhodně jsem nehledala nějakýho sponzora, nebo podobně. Prostě jsem dělala co mě baví a postupně se to vyšplhalo z průměrného denního navštěvování blogů dvaceti lidmi, až k nějakým nynějším 3-4 tisícům. Rozhodně si ale nemyslím, že bych najednou byla nějaká jiná, namyšlená, že mi to tak šlape a že se sem lidi rádi vrací (teda aspoň tak to zní z Vašich komentářů). Spíš naopak. Dáváte mi tím hroznou motivaci, hrozně mě to těší, že články mají i zpětnou vazbu a víte co je pro mě mega krásnej pocit? Když tři hodiny (někdy i více) píšu článek, dávám si na něm tu práci, píšu ho od srdce a Vy mi pak pod něj napíšete, že se Vám líbí, nebo že Vám pomohl. Za to jsem fakt vždycky šťastná a pak vím, že to psaní, který trvalo několik hodin nebyla zbytečná ztráta času.No a abych se vrátila zase k tomu o čem chci psát. Když jsem tak nějak sledovala postupem času ostatní blogerky, popřípadě YouTuberky, začínala jsem si všímat, že často propagují nějaké firmy. Že je toho všude hrozně moc a najednou mi u nich na blogu docházelo že tahle fotka je vlastně reklama a tenhle článek taky. 
Poslední dobou mi přijde, že v tomhle se udál mega boom a skoro každá firma se takhle snaží zpropagovat, nebo zviditelnit. Stačí Vám Instagram s hodně sledujícími a rázem se Vám budou ozývat na spolupráce. Je jen na Vás, jak spolupráce pojmete, jaké Vás budou zajímat a jestli budete propagovat každou kravinu, která se Vás ani netýká, vydržíte a počkáte, až se Vám ozve Vaše oblíbená firma, nebo dokonce budete nabídky odmítat. 

Mě osobně se postupem času začaly ozývat firmy, které ze začátku ani neměly jedinou tématiku s mým blogem a já je samozřejmě odmítla. Samozřejmě, když mi začaly chodit emaily od firem, které už tak nějak souvisely se zdravým životním stylem a cvičením, vzala jsem je. Možná to taky bylo tím, že jsem v tom neuměla moc chodit a chtěla jsem toho využít, abych pro Vás měla nový tipy a inspiraci. Ať si možná teď říkáte, co chcete a možná si v hlavě pomyslíte : Ježiš, kecá! Já to fakt dělala pro Vás. S každým emailem, který mi přišel a týkal se spolupráce, jsem myslela jen na Vás, na moje čtenáře. Jestli by Vás to zajímalo, jestli Vám tím dám nějaký tip, nebo inspiraci a jestli mě samotnou to zajímá. Teď to píšu, jako bych už měla nějakých milion spoluprací, ale to fakt ne. Bylo jich jen minimum a jsem vážně šťastná za to, jak to mám teď. Ale k tomu až za chvíli.

Chápu, když blogerka, která se zajímá o kosmetiku spolupracuje například s Avonem, nebo tak něco. Nebo když blogerka, která fotí outfity spolupracuje s nějakym fashion e-shopem. Já bloguju o zdravém jídle a cvičení, takže nevidím nic špatného na spolupracích na tohle téma a klidně mě ukamenujte.

Teď možná odstartuju jen další smršť anonymů, ale nevidím v určitých spolupracích nic špatného. Neříkám, kdybych z ničeho nic začala propagovat, nebo spolupracovat s někým, kdo se mě absolutně netýká a říkat Vám, jak tahle nová barva na vlasy je hrozně skvělá. Ale když mi přijde nabídka třeba na proteiny, nebo nový ořechový másla, proč toho nevyužít? Vždycky odepíšu, že si ale na produkt udělám vlastní obrázek a upřímnou recenzi. Když mi to prostě nechutná, napíšu to. Když naopak jo, dám Vám tímto způsobem tip.
Možná si teď říkáte proč? Jestli mi to za to jedno máslo, nebo jeden protein stojí. Ale ano stojí. Můj blog píšu tak, abych dávala lidem inspiraci, co zdravého jíst, co si koupit, v jakém oblečení cvičit a sice pracuju, ale peníze mi vystačí jen na to, abych si koupila protein pro sebe, nějaký jedno máslo, Zero sirup a čus. Nejsem bohatá a nikdy jsem nebyla a jak asi moc dobře víte, tyhle výrobky a dobrůtky, které se týkají fitness jsou hodně drahý. Proto mě absolutně vyvede z míry, když obdržím komentář, který zní asi takto : Proč si kývla na spolupráci na tohle máslo, vždyť je drahý a ty sama říkáš, že nemáš tolik peněz? ... Jo já mám peníze, ale není jich hodně a když už si kupuju klasiku a to každej měsíc základní suplementy a nějakou tu dobrotu, nezbejvá mi na to, abych koupila ještě další dobroty a vyzkoušela je pro Vás. Takže bych furt dokola psala jen o mém jednom proteinu, nebo o jednom Zero sirupu. Takhle mám příležitost zkusit něco novýho, udělat pro Vás recenze, vymýšlet další nový recepty, protože mám nový suroviny, který jsem třeba předtím nikdy nevyzkoušela a přijde mi, že mě to posouvá dál. Mám větší rozhled nad sortimentem, můžu si říct, jaká fitness značka mi vyhovuje, nebo jakou naopak nemám ráda. Vždyť já bych ani neuměla psát článek, kterej by se týkal výrobku, kterej se mi nelíbí a nepřirozeně bych Vám ho jako chtěla "hrozně nenápadně" vnutit. Teda, abych to uvedla na pravou míru. Párkrát jsem to udělala, už je to sice dlouho, ale taky se to stalo. Na jednu stranu je mi to líto, na druhou jsem za to ráda, protože jsem se z toho ponaučila a už vím, že to není nic pro mě. Fakt mi to nejde, propagovat něco, co se mě, ani mýho blogu netýká a co se mi nelíbí. Ani to tak dělat nechci! Spolupráce, které se týkají zdravého životního stylu jsou pro mě cesta, jak Vám dát inspiraci, jak otestovat hodně produktů na který by moje finanční prostředky fakt nestačily a způsob, jak vymýšlet pořád víc a víc novinek, receptů a hledat nový favority, který jsem si tímto způsobem moc oblíbila.

A asi se teď ptáte, jak to mám se spolupracemi. Doteď jsem měla jen jednorázové spolupráce, ale spíše jsem toužila po nějaké dlouhodobé, která se bude na 100% týkat toho, co dělám. Už jsem hodně spoluprací odmítala a stalo se jen vyjímečně, že bych na nějakou kývla. No a proto mě docela zarazilo, že jsem dostala komentář o tom, jak jsem jedna velká reklama. Podle mě ty reklamy už hledáte i tam, kde nejsou a je to psaný normálně, tak jak to cítím a přitom ani o žádnou spolupráci nejde. :D A teď doufám, že oceníte mojí upřímnost, ale zhruba před dvěma týdny se mi ozval můj nejmilovanější e-shop aktin.cz. Nevím jestli ho znáte, ale já na něm nakupovala každý měsíc již zmíněný protein a nějaké sirupy a vlastně to byl jedinej fitness e-shop, kde jsem si takhle objednávala suplementy a dobrůtky. Měla jsem a mám ho ráda právě protože nabízí neustále novinky, které přicházejí na trh a to se mi hrozně líbí. Vždycky jsem při objednávání slintala například u proteinových dobrot, které jsem vždycky chtěla hrozně vyzkoušet, ale fakt nemám tolik peněz na rozhazování. No a když se mi ozvali, že by se mnou chtěli dlouhodobě spolupracovat, byla jsem hrozně ráda za to, že budu mít takovou příležitost a že mě to posune dál. Takže ano, začala jsem dlouhodobě spolupracovat s fitness e-shopem aktin.cz a jsem za to hrozně ráda. Teď Vám totiž konečně můžu udělat za jejich podpory pořádné video o suplementech, můžu konečně ochutnat proteinový výrobky, který Vy jistě už dobře znáte a já jsem v tom pozadu a můžu konečně říct, že spolupracuji s někým, kdo se mého blogu, Instagramu a videí týká a kdo pro mě bude pomocníkem, abych pro Vás mohla tvořit zajímavý obsah, nové recepty a recenze. :) 


Je mi asi už jedno, jestli tenhle článek někdo pochopí, jestli pod ním bude tisíc negativních komentářů, nebo jestli mě teď přestanete sledovat. Ale tohle je můj názor, moje povídání o tom s kým teď spolupracuji a kdo mě bude podporovat. Ale nezapomeňte, že jsem to nepřijala jen proto, abych si nacpala pupek dobrotama (i když to je hrozně super :D), spíš proto, abych Vám měla možnost tvořit zajímavý obsah, recepty, recenze a Vám tím dala nějakou tu inspiraci. Takže si to přeberte, jak chcete. Vždycky jsem byla upřímná a proto si myslím, že jste si tenhle článek zasloužili, aby jste věděli, jak to doopravdy je.

A ty spolupráce nejsou až tak zadarmo, jak si myslíte. Víte kolik hodin a dřiny mě stálo to, aby můj blog byl tam, kde je teď a měl vůbec někdo zájem se mnou spolupracovat?

A jedno si teď ujasníme. Já miluju můj blog, miluju psát Vám články, hrozně mě to naplňuje a je to můj koníček a i kdybych neměla žádný spolupráce, psala bych ho a byla bych za něj stejně ráda, jako jsem i když občas nějakou vezmu. Nedělám to pro peníze, jako hodně blogerů nebo YouTuberů tady v ČR, dělám to, protože chci. Mějte krásnej den! :))

19 komentářů:

 1. Ono je pak hrozně těžký poznat, který bloger spolupráce přijímá vyloženě pro to, aby měl články pestřejší, větší rozhled a možnost porovnávat. Pak je tu ta druhá skupina, co chce spolupráce právě jenom pro to, aby ty spolupráce měla. Zní to hrozně složitě, ale ve skutečnosti je to primitivní. Mám co nejvíc spoluprací, jsem o to lepší bloger. :D Což je samozřejmě bullshit. :D
  A já si pak cením blogerů, kteří odmítají, vysvětlují a jsou v článcích upřímní. :))
  THE WORLD BY MARIA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem stejného názoru a kdo to dělá jen pro spolupráce, ten by se na to měj radši vykašlat. :) Teda alespoň podle mýho. Blog musí bejt i o tom, co toho člověka baví a naplňuje a to je mnohem víc, než reklamy a výrobky zadarmo.

   Vymazat
  2. Já zrovna píšu článek o spolupracích. Sama píšu blog a pro mě je asi důležitý, aby čtenáři o tom věděli. Prostě je fajn vědět, že výrobek byl poskytnut zdarma, že se jedná o product placement, barter nebo sponzorovaný post. Prostě nechci, aby ta reklama byla úplně skrytá, funguje to tak v USA i v Evropě. Sama vím, kolik času blogování člověku bere, ale je nutné rozpoznat hranici, kolik reklam na blogu je vhodných a kolik ne. Taky mi přišly nabídky na recenzi povlečení pro můj mateřský blog :D

   Vymazat
 2. Milá Péťo, musím také zareagovat... myslím, že kdo Tvůj blog čte pořádně, ví, že je opravdový a že Ty sama se nijak nepřetvařuješ. A teď to nepíšu ani jako blogerka, co se se spolupracemi taky setkává, ani jako čtenářka mnoha blogů, ale jako samotná zadavatelka, co se mezi blogy probírá a neupřímnou spolupráci/recenzi, která je dělaná jen kvůli produktu zadarmo poznám hned. :) Měj se krásně, vytrvej a z haterů si nic nedělej (jsou prý známkou dospění blogu - jako první menstruace) iva

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mě těší, že takhle opravdu můj blog všichni berete. Vážím si toho. Na hatery už kašlu, proč si s nimi dělat starosti. Ty byli, jsou i budou. :)) Děkuji moc za podporu.

   Vymazat
 3. Hezky napsané. A víš co? Já Ti to moc přeji a držím pěsti. Nesleduji Tě nějak dlouho, ale zpětně jsem si tvé články přečetla a klobouk dolů, jakou cestu jsi ušla :) A k dnešnímu svátku přeji hlavně pohodu a úsměv na tváři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je od Tebe milé, moc děkuji za podporu, cením si toho! :*

   Vymazat
 4. Nejdůležitější je jít si za svým. Ignorovat všechno okolo. Prostě vidět svůj cíl. Nikdy se všem nebude líbit to, kam jdeme a jakým způsobem toho dosahujeme. Hlavní věc je, abychom byli spokojení my sami. Pokud cítíš, že všechno, co děláš, je správné, tak prostě je :)
  Držím pěsti, ušla jsi obrovský kus cesty a žádné negativní názory tě nezastaví :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, moje slova. Jen jsem to asi potřebovala slyšet i od Vás. Jaký máte názor a tak a uklidnit se tím, že to mám stejně. Díky moc za podporu! :*

   Vymazat
 5. Kiež by bolo viac takých čo to berú takto spoluprácu. Sledujem tvoj blog už pár mesiacov a bolo mi hneď jasné o čom táto tvoja spolupráca je. Že to robíš pre nás čitateov. :) Si jedna z najúprimnejších blogeriek aké poznám. Myslím, že kto tvoj blog sleduje už dlhšie, musí sám uznať a 100% potvrdiť to, čo si písala v tom článku. Na internete dokáže byť každý anonym hrdina. Do očí ti to nepovie niekto. To čo robíš, robíš skvele a určite sa nenechaj rozladiť nejakým hejterom ( ano, viem lahko sa mi to vraví :D). Len tak ďalej a teším sa na ďalšie recenzie nejakých dobrôt :P

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. :) Moc si toho vážím, že to takhle bereš. Děkuji moc. Na hejtry už kašlu, kdyby se alespoň podepsali. :DD Haha.

   Vymazat
 6. Peti, já si myslím, že spolupráce jsou pro blogerky super, přece jenom pořád si všechno platíme sami a nemáme nekonečný budget, takže když přijde nabídka na něco, co se týká blogu a samotnou blogerku nabídka zaujme, proč ji nevzít, já na tom nevidím nic špatnýho. Sama mám blog 2 roky a nabídky mi přišly 4 a přijala jsem je, protože se to týkalo tématu blogu a samotnou mě to zaujalo a aspoň jsem měla možnost zase čtenářkám podat názor na něco k čemu bych se třeba sama nedostala :). Takže za mě úplně v pohodě, nemyslím si, že se tady na Tebe spustí nějaké hejty :) Měj se krásně

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, souhlasím s Tebou. Sice každá blogerka by měla mít svoje hranice a propagovat výrobky, které s ní souvisí, ale jinak v tom nevidím problém. :D Tak děkuji moc za komentář a přeji hodně štěstí v blogerském světě!

   Vymazat
 7. Jedna dobra kamarádka mi nedávno řekla - ač k trochu jinému tématu - že ji vše něco stojí, musela se tam, kam je, sama propracovat, proto by byla hloupá kdyby to dělala zadarmo. Jsi bloggerka, předáváš nám tu svoje KNOW-HOW, davas tipy, recenze, stoji te to tvůj drahocenný čas - 3 hodiny psaní článku, to fakt není zrovna málo. Spolupráci si zasloužís a ne, že ne. Byla bys hloupá kdybys odmítla. Někteří prostě jen závidí, že to nejsou oni. Přeji Ti, at se ti nadále daří

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tvoje kamarádka to řekla skvěle. Musím jenom souhlasit! :)) Jsi hodná. Díky moc! :*

   Vymazat
 8. Jak napsala Marie,lide jsou zavistivi a urazeji, zavidi,ze spolupraci mas ty a ne oni, tak se snazi to napsat tak,aby to vypadalo,ze ty jsi ta spatna, protoze spolupráce prijimas.Co jsem tam rochazela tvuj blog,myslim,ze si spolupraci zaslouzis.Pokud nekdo spolupracuje jen kvuli vyrobkum zadarmo a vyrobek vychvali,i kdyz se mu zda spatny,je to spatne,ale pokud si vyrobek necha poslat a napise na nej recenzi tak,jak to citi,nic špatného na tom nevidim.Sama jsem nedavno zacala spolupracovat.Na tvem blogu jsem asi potreti, a jak se dostanu na pocitac(pres mobil mi to nejde),dam uz i sledovani, tvuj blog se mi libi :) Jen doufam, ze se mi nestane,abych na blog pridala recept,ktery bude jako nejaky z tvych,aby to nevypadalo,ze te chci kopirovat.
  Melisinblog.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je fakt, že člověk se nad tím pak zamyslí a cejtí se špatně, že by měl z toho blogování jako něco jako mít. Ale pak mi dojde, že jsem takovou dobu každej den psala články a bavilo mě to úplně stejně, jako mě to baví teď, když ty spolupráce můžu mít. Takže jsem si jistá, že kvůli tomu to nedělám, ani nikdy dělat nebudu. To je v pořádku, děkuju moc za hezkej komentář! :)

   Vymazat
 9. Žádná spolupráce není nikdy zadarmo, člověk vždy musí produkt vyzkoušet, nafotit, napsat článek. Mnoho čtenářů si podle mě vlastně ani neuvědomuje, kolik času za tímhle stojí. Je to stejné, jako bych šla někam na 5 hodin na brigádu, na produkt si vydělala a pak si ho pořídila. Namísto toho ho 5 hodin fotím, popisuji a hraji si s článkem, aby to nakonec vypadalo dobře. A pak přijde nějaký chytrák a řekne, že "to bylo zadarmo". Aha.
  Mám ale ráda, když je u článku vždy napsáno, že se jedná o spolupráci. Pro všechny je to pak lepší a v komentářích dole se dočtu jen tipy od dalších lidí a ne další kecy od lidí, co nikdy nebogovali, o tom, jak se všichni prodáváme apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tys to napsala nejlíp. Líp bych to nepopsala a úplně s Tebou souhlasím! :) Děkuju moc za podporu a jsem ráda, že to někdo vidí stejně.

   Vymazat

Moc si vážím každého Vašeho komentáře. ♥